Děti v on-line světě

Dřív nebo později na to dojde a Vaše děti objeví svět internetu. Hodně rodičů má hrůzu z toho, na co mohou děti na internetu narazit, a tak se ho snaží zakazovat. Jak ale sami víme, zakázané ovoce nejlépe chutná. Navíc, nabídnete-li dětem na internetu přiměřenou zábavu, která je zaujme, máte napůl vyhráno. Prostě se „vlk nažere a koza zůstane celá“. Ať se nám to líbí nebo ne, internet je součástí našeho života a bude lepší, když se s ním děti naučí zacházet a těžit z něj.

AKTIVITY NA INTERNETU
Pro děti existuje množství stránek, kde si mohou zahrát hry přiměřené jejich věku. Internetové hry nemusí spočívat jen ve střílení a krvi všude kolem, ale třeba v rozvíjení logického myšlení, paměti nebo postřehu. Zvídavé děti si oblíbí vzdělávací aplikace, ve kterých mohou potrénovat například znalosti z vědeckých oborů, rozšířit obzory pomocí humanitních věd nebo si oživit jazykové znalosti.

INFORMACE
I my, dospělí, hledáme na internetu především informace. Nechte i děti prozkoumat internet z této stránky. Zajímají se o zvířata? Ukažte jim webovky ochránců přírody nebo blogy se zábavnými příběhy ze světa zvířat. V deštivých dnech se mohou zabavit například i nad on-line přenosy z webkamer ze zoologických zahrad nebo divočiny. Pamatujete si Estonský krmelec?

BLOGOVÁNÍ
Kromě prohlížení blogů s různými zájmy si mohou děti snadno založit a psát vlastní blog. Mezi vrstevníky budou za hvězdy, a navíc se procvičí v psaném projevu, což je dovednost, která bude stále více ceněná. Je to i jeden ze způsobů, jak může váš potomek prohlubovat svoje zájmy, sbírat a zpracovávat informace. Taky se naučí zacházet s moderním nástrojem, a to se mu bude v budoucnosti určitě taky hodit.

DOHLED RODIČŮ
Pokud máte obavy, že vaše dítko narazí na internetu na nevhodný obsah – což se může snadno stát, v každém počítači lze nastavit „dohled rodičů“. Jde o program, který zablokuje stránky s nevhodným obsahem. Patří sem sex, násilí, vulgarity a podobně.

Jestli už jste trošku přesvědčení, že internet může být i fajn, nezapomínejte na regulaci času, který dítě u monitor stráví. Pro vyvíjející se organismus není vhodné trávit u počítačové obrazovky mnoho hodin denně, a proto se s dětmi předem dohodněte na tom, kolik času budou u počítače trávit (a to včetně času offline!).