Když už kojení nestačí, aneb první lžička

Přijde vám to jako včera, kdy jste si domů z porodnice přinesli ten malý uzlíček? Půl roku uteklo jako voda a je tu čas prvních příkrmů? Skončilo období pohodlného kojení nebo krmení umělým mlékem z lahvičky a přišla doba, kdy si vaše miminko bude zvykat na všechny nové chutě a bude postupně ochutnávat nové druhy potravin.

A jak na to? Důležité je nic neuspěchat a s odstupem postupně nabízet různé druhy potravin, aby se případně projevily potravinové alergie a byly snáz odhalitelné. Začněte obědem. Pro začátek je vhodné zvolit mrkev, která se rozmixuje úplně do hladka a pro lepší vstřebání vitamínů je vhodné přidat třeba olivový olej. Příkrmy nesolte! Sůl totiž zatěžuje ledviny a mohli byste tak vašemu děťátku zadělat na pořádný malér. Můžete také zakoupit hotové příkrmy ve skleničkách, které jsou dostupné v mnoha variantách.

Podávejte každý nový druh alespoň 2 – 3 dny, pak vyzkoušejte zase další zeleninu (vhodná je dýně, cuketa, brokolice atd.). Postupně k zeleninovým příkrmům začněte přidávat rozmixovanou bramboru. Přibližně po měsíci od zavedení prvního příkrmu můžete začít přidávat i malé množství masa. Zpočátku je vhodné po konzumaci pár lžiček příkrmu děťátko ještě dokojit nebo mu podat umělé mléko. Postupně se vypracujete na to, že mu bude stačit k obědu pouze zeleninový příkrm.

Vybavte se bryndáky, mističkami a lžičkami a můžete začít s prvními příkrmy. Nenechte se odradit prskáním a odmítáním nového jídla, zkoušejte nový druh potraviny vícekrát nebo se k ní později vraťte. Jídlo rozhodně dítěti nenuťte, abyste ho tím neodradili.

Vaše domácí připravované příkrmy si také můžete udělat do zásoby a zamrazit je do speciálních nádob. Budete tak připraveni na dobu, kdy nebudete mít tolik času připravovat oběd a zmrazený pokrm pak jen ohřejete, nejlépe ve vodní lázni.