Proč je v poslední době tolik oblíbené pěstování květin?

Proč je v poslední době tolik oblíbené pěstování květin?

Možná jste si toho také všimli. Převážně mezi mladými lidmi se rozmohl nový trend, a to pěstování květin. Lidé jsou ochotni cestovat kilometry a platit tisíce, jen aby získali do své sbírky další vzácný kousek. Mnozí mají ve svém domě či bytě i přes 300 rostlin. Proč se tento trend rozmohl? A jak lidé zvládají péči o své výpěstky?

květina v květináči

Předně je třeba říci, že jednou z hlavních příčin tohoto vývoje je lidská vášeň pro sběratelství. Málokdo v dětství něco nesbíral, a mnohé to neopustilo ani v dospělosti. Květiny jsou pouze další věcí, kterou lze sbírat.

Na rozdíl od většiny ostatních sběratelských předmětů však rostliny vyžadují péči. Je nutné je zalívat, přesazovat, někdy i hnojit, vytvářet jim vhodné podmínky. Některé jsou náročnější než jiné, péči však potřebují všechny. To může být při velkém množství svazující, na druhou stranu nás odměňují tím, že rostou a vyvíjejí se. Člověk se tak může nejen chlubit vzácným kouskem, ale i tím, jak nádherně vypadá. Žádné dvě rostliny nejsou zcela stejné. A i to je jedna z výzev tohoto koníčku.

Dalším faktorem, který v nárůstu pěstitelů hraje roli, jsou sociální sítě, a to v tomto případě především Instagram. Zde se lidé mohou pochlubit svými nejkrásnějšími kousky, což naláká k pěstování rostlin další lidi. Neprezentují se však pouze na sociálních sítích, ale například i na serveru Youtube. Zde dostali přezdívku Plant-tubeři. Mnozí z nich mají doma stovky různých květin.

Proč právě sociální sítě přispěly k rozvoji tohoto hobby? Jednoduše proto, že lidé mají tu vlastnost, že pokud vidí něco vzácného, chtějí to mít také. Proto když vidí na sociální síti fotografie vzrostlé vzácné rostliny, vyvolá to v nich touhu mít to samé.

přesazování rostlin

Je samozřejmé, že tohoto trendu si všimli i prodejci. Proto se ceny u některých druhů vyšplhaly až do téměř astronomických výšin. A zde se často ukazuje i nevýhoda sběratelství živých věcí: není záruka, že přežijí. Například jim nemusíte být schopni poskytnout optimální podmínky, nebo můžou jednoduše onemocnět. Příčin může být mnoho, ale i při nejlepší péči je tu možnost, že zaplatíte vysokou částku za květinu, která za měsíc či dva uhyne. A to je jedno z hlavních rizik tohoto koníčku.

Přesto mají květiny i své výhody. Především produkují během dne kyslík, osvěžují a v mnohých případech i čistí vzduch, a zároveň působí jako krásná dekorace. Navíc můžete předvést svou tvořivost při dekoraci květináčů. Takže pokud vás pěstitelství zaujalo, tak s chutí do toho! I když je samozřejmě lepší začít od méně náročných rostlin, jedná se o velmi naplňující koníček.