Zubní lékař je svým způsobem i technik

Zubní lékař je svým způsobem i technik

Stomatologie v Praze https://clinicplus.cz/ je profese, která v sobě spojuje lékařské znalosti s technickým nadáním. Zubař si totiž musí umět poradit s mnoha obtížnými situacemi, které se snaží napravit v ústech to, co příroda a častěji samotný pacient způsobili. Vyspravování zubního kazu, různé můstky, zubní náhrady a protézy – to je v podstatě technika, kterou je nutné správně nasadit a použít, aby pacient vnímal co největší komfort.

zdravý chrup

K zubařům dochází většina z nás se smíšenými pocity. Uvědomujeme si, že znalosti a dovednosti zubních lékařů jsou na takové úrovni, že nás prakticky zbaví většiny neduhů v ústní dutině, a zároveň vnímáme nepříjemný pocit v okamžiku, kdy usedáme do zubařského křesla, a jen letmo jsme seznámeni s tím, co bude v brzké době následovat.

čištění zubů

Obavy nejsou namístě, ale.. i když víme, že se lékař snaží postupovat bezbolestně a využívá moderních metod a anestetik, většina z vás se stejně bude zubního lékaře bát, a podle toho se také zařídí. Buď se posilní alkoholem nebo nějakou účinnou drogou, anebo se pro jistotu bude zubní ordinaci co nejvíce vyhýbat a zanedbávat tím pádem prevenci.

Alkoholické nápoje do ordinace nepatří a zubní lékař vás také může v takové situaci odtud vykázat, nehledě na to, že kvůli konzumaci alkoholu je pak problém s nasazením znecitlivujících látek. A co se týče zanedbávání prevence, tím se celý proces ošetření chrupu výrazně komplikuje. Mohou pak nastat obtížnější zákroky, které bude pacient hůře snášet, z nichž některé mohou vést až k extrakci zubu nebo dokonce k chirurgickému zásahu.

Se svým dentistou raději spolupracujte a dodržujte jak termíny preventivních prohlídek, tak i správně prováděné zásady dentální hygieny, které vám objasní buď přímo váš zubař, anebo specializované pracoviště. A v případě akutních problémů s vaším zubařem konzultujte další postup.