Jak předcházet zdravotním problémům v klimatizovaných prostorách

Jak předcházet zdravotním problémům v klimatizovaných prostorách

Klimatizace je fantastický vynález. Jestliže máte možnost nechat ji instalovat a nepředstavuje pro vás neúnosnou finanční zátěž, udělejte to. A to z několika důvodů. Prvním z nich je pochopitelně komfort stabilní teploty v místnosti, tím dalším je vzrůstající trend počtu tropických dnů v průběhu roku a tím třetím možnost přitápění i v chladnějších dnech, což oceníte zejména na jaře a na podzim. Hodí se to zvláště v bytových domech, kde se začíná topit až na začátku topné sezony.
ventilátory na budově

Bezpečná hranice pěti stupňů

Na komfort v klimatizované místnosti si zvyknete velice rychle, stejně tak, jako na cokoliv příjemného ve vašem životě. To by však platilo v případě, že byste nemuseli vůbec opouštět klimatizovaný prostor. Neblahý vliv na lidské zdraví mají totiž tzv. teplotní šoky. Extrémní výkyvy teplot. Jedním z příkladů může být náhlý pokles venkovní teploty při příchodu studené fronty, kdy se z letních 35 stupňů náhle ochladí na pouhých 17. Pocitová teplota vám v tu chvíli připadá, jako by snad mírně mrzlo. Organismus zkrátka potřebuje delší čas na aklimatizaci a prudké změny teplot mu neprospívají, zvláště srdci a krevnímu oběhu. Pro bezpečné používání klimatizace tedy vždy pamatujte na pomyslnou hranici maximálního rozdílu venkovní a vnitřní teploty pěti stupňů Celsia.
ventilátor auta

Klimatizace v autech

Většina řidičů spíná klimatizaci v autě tak, aby je příjemně chladila, celou situaci stěžuje řidičova neustálá pozornost při řízení a jeho jisté nervové vypětí, které vám může připadat banální. Řidič je při jízdě totiž vystaven mírnému stresu, ačkoliv se vám to nemusí vůbec zdát, a většinou tu bývá rozdíl mezi venkovním a vnitřním vzduchem až 10 stupňů. Málokterý řidič dbá na svoje zdraví a nastaví klimu do optimálního režimu. Odborníci rovněž doporučují teplotu v kabině postupně zvyšovat, když se vůz blíží k cíli, aby přechod z auta do venkovního prostředí nebyl příliš prudký.

Větrání

Častým nešvarem klimatizovaných místností je absence čerstvého vzduchu. Zapomínáme totiž na občasné větrání. Lidé se cítí v klimatizovaných prostorách nepříjemně právě z tohoto důvodu. Nebývá to způsobeno ani vlhkostí, ani nevhodně nastavenou teplotou, ale vydýchaným vzduchem. Mnoho lidí si v zásadě vůbec neuvědomuje základní biologický fakt, který se již učí děti na základní škole. Lidé a zvířata vydechují oxid uhličitý, a to je jedovatý plyn. Tak si jistě dokážete představit pracovní atmosféru v kanceláři, kde sedí za stolem deset úředníků, všechna okna jsou uzavřená, a po třech hodinách je začne bolet hlava, slzet oči, zvedá se jim žaludek, a někoho z nich pak napadne, že za to může klimatizace. Nikoliv, za to může jedovatý oxid uhličitý vypouštěný z vašich plic a nedostatečné větrání.