Rakytníkový sirup pro děti i pro dospělé

Rakytníkový sirup pro děti i pro dospělé

Čím nás dokáže oslovit rakytník, docela drobné a nenápadné ovoce? Vždyť ještě před několika desítkami let o něm téměř u nás nikdo nevěděl a v obchodech se převážně prodávaly švestky, meruňky, jablka a hrušky?

Rakytník je keř, jeho plody jsou velmi drobné kuličky a jejich výrazná oranžová barva o mnohém napovídá. Co je pro rakytník typické a co možná o rakytníku ani nevíte?

Oranžová barva a provitamín A – ovoce a zelenina oranžové, červené a žluté barvy obsahuje látku, které se souhrnně přezdívá „provitamín A“. Zpravidla se jedná o karotenoidy, které najdete např. v mrkvi karotce, a právě rakytník jich obsahuje velmi mnoho. Z provitamínu A se v těle tvoří potřebný vitamín A, a jak možná víte, vždy je mnohem lepší dodávat jej ve formě provitamínu, nežli v podobě přímého vitamínu A. Přímým vitamínem A se totiž můžete snadno předávkovat, a to dokonce i s fatálními následky.

plody rakytníku

Zázračný hippophein – rakytníkový sirup eshop.koldokol.cz si bude cenit každý, kdo si je vědom, že v něm nalezne i látku, zvanou hippophein. Je to alkaloid, zodpovědný za tvorbu serotoninu v organismu. Bez serotoninu to s vámi může skončit velmi bledě, můžete propadat opravdu hlubokým depresím a deziluzím, nebudete schopni běžného fungování v každodenním životě, nebudete schopni podávat pracovní výkon, budete mít problémy s usínáním a může to vést až ke sklonům vzít si život.

džus z rakytníku

Rakytníkový sirup vám může napomáhat i ve stresových situacích, kdy se právě serotonin v těle blokuje díky nadměrné tvorbě stresových hormonů (adrenalinu, noradrenalinu a kortizolu). Jistě, že je rozumné zároveň odstranit i příčinu stresu, ovšem právě rakytník v chladničce, který tam vydrží i celé týdny, vám může napomáhat setrvat v relativním klidu a vše řešit s nadhledem a bez agresivních emocí, které spíše jen přitíží, než aby problém skutečně vyřešily.