Hypotéka pro mladé bez vlastních úspor

Hypotéka pro mladé bez vlastních úspor

V České republice sní o vlastním bydlení většina lidí. Ne všichni si to samozřejmě mohou dovolit a ne všichni se k tak významnému životnímu kroku odváží. Pro některé je představa hypotéky, kterou budou splácet dvacet, možná i třicet let jednoduše šílená. Snadné to ale nemají ani ti, kteří se tento náročný krok rozhodnou udělat.
cedule o prodeji
Zejména mladí lidé a rodiny bez větších úspor na účtu řeší velký problém. Na našem finančním trhu již asi není společnost, která by poskytovala sto procent potřebné částky. Většinou se jedná o maximálně 80 procent, výjimečně některé banky poskytují i 90 procent. To znamená, že 20 procent je na vás. Při koupi nemovitosti hovoříme i o několika stovkách tisíc. Co dělat, když je nemáte? Existuje i pro vás vhodné řešení?

Rodinná půjčka

Určitě vás napadlo, že pokud schází například dvě stě tisíc, tak si je od někoho jednoduše půjčíte. Samozřejmě je to možnost, ale ve většině případů ne moc dobrá. Prvním problémem je, že půjčka od banky znehodnotí vaši důvěryhodnost při žádosti o nejlepší hypotéku. V případě, že zvolíte přátele či rodinu, tak ale potíže jen tak nezmizí.
vlajka před domem
Ať už získáte potřebné finance od kohokoli, budete je muset tak či tak splácet. Tím vytvoříte nepřirozený a přílišný tlak na svůj příjem. Když uhradíte splátku příteli či rodinnému příslušníkovi, už vám nemusí zbývat dostatek peněz na úhradu u banky, energie, jídlo a další nezbytné výdaje. Zpozdíte-li se s úhradou domluvené měsíční částky bance, může to mít velmi nepříjemné následky.

Druhá nemovitost v akci

Další a mnohem lepší variantou je zástava další nemovitosti. Mají vaši rodiče vlastní dům či byt? Domluvte se s nimi a nechte zastavit i jejich majetek. Anebo (pokud to společnost umožňuje), požádejte někoho, aby ručil svým příjmem.

Druhá varianta je lepší pro vás i danou osobu, protože přece jen nejde o celý jejich majetek. Funguje to přitom jednoduše. Ve smlouvě s vámi bude uvedena další osoba, která nebude prvotním žadatelem, ale v případě nesplácení bude mít vůči hypotéce stejné povinnosti jako vy. To znamená, že když nezaplatíte, tak tatínkovi, mamince, tetě či sestře přijde upozornění, že máte zpoždění.