Jak zabavit děti cestou na dovolenou

Jak zabavit děti cestou na dovolenou

Znáte to. Po roce úmorné práce se těšíte na dovolenou a děláte vše proto, aby dopadla dle vašich představ. Přesto se stane, že vaši náladu pokazí chování dětí, které se mnohdy těší více než vy, ale svoji nedočkavost dávají najevo způsobem sobě vlastním, tedy zlobením. Často se tak stává, že již samotná příprava na dovolenou je jedním velkým stresem plným zbytečných hádek a vámi vysněný pohodový začátek je tatam. Co s tím?
kluci čtou knihu
· Především do příprav zapojte děti, které tak získají pocit zodpovědnosti a důležitosti. Sice se trochu opozdí vaše přípravy, protože děti neumí tak perfektně zabalit kufr a mnohdy si přibalí i své „poklady“, se kterými vůbec nepočítáte, ale stojí to za to.
· Požádejte je, aby vám pomohly sestavit seznam věcí, které se nesmí zapomenout. Samozřejmě v něm objevíte zbytečnosti a budete muset dětem vysvětlit, že deset plyšových hraček je prostě moc, ale uvidíte, že se vaše ratolesti rádi zapojí i do vlastního balení.
· Kupte dětem velký vázaný sešit a požádejte je, aby vedly dovolenkovou kroniku. Mohou tam zapisovat všechny své zážitky, kreslit obrázky, lepit vstupenky do aquaparků, hradů či Disneylandů, případně sušené květy, které objevily například u moře. V poslední části kroniky mohou nechat prostor na fotografie.
děti na túře
Pokud cestujete letadlem, většinou není potřeba děti nějak zabavit, protože samotná cesta je pro ně skvělým zážitkem. Dlouhá cesta autem bývá mnohem náročnější a existuje celá řada her, které děti zabaví. Ideálními jsou ty z nich, u kterých se pouze mluví.
· Slovní fotbal: neznámější z „cestovních“ her, které děti zabaví a zároveň prověří jejich slovní zásobu. Pravidla není nutno dlouze vysvětlovat, stačí, když někdo začne hru vyslovením slova a další v pořadí naváže slovem na konečné písmeno předchozího slova.
· Myslím si: další z oblíbených her, kdy si jeden myslí nějaké slovo, věc či známou osobnost a ostatní ji hádají.
· Barvy: každý si vybere barvu auta a stanoví se trasa (například od jednoho města k druhému), v rámci které se počítají protijedoucí auta v daných barvách.
Pokud vám dojdou nápady, můžete děti třeba zaúkolovat vypracováním nápadů na výlety. Dobrým pomocníkem je i přenosný videopřehrávač.