Kdy je vhodné použít točité schody

Kdy je vhodné použít točité schody

Schody jsou něčím, co naprostá většina z nás používá každý den. Setkáváme se s nimi doma, venku i v zaměstnání. Staly se zkrátka běžnou součástí našich životů. Pohyb po nich máme již tak zautomatizovaný, že nad ním prakticky nemusíme přemýšlet.

Nelze se tedy divit, že jim téměř nevěnujeme pozornost, a nevšimneme si, z jakých mohou být materiálů a jaké mohou být tvary. Tedy dokud nenarazíme na nějaké neobvyklé. To nás obvykle vytrhne z konceptu a my zjistíme, že najednou po nich postupujeme mnohem opatrněji.

schodiste2

Typickým příkladem mohou být točité schody kmkdesign.cz. Jedná se o typ schodiště, který se obtáčí v různém poloměru kolem centrálního bodu. Typická pro něj je rozdílná hloubka jednotlivých schodů na obou koncích.

To je také důvod, proč se dnes již příliš nepoužívají. Pro většinu lidí není příliš pohodlné, když musí nejen dávat pozor, zda jdou po schodech, ale i po které části schodů jdou. Jsou tedy tím pádem také nebezpečnější.

I přesto na ně občas můžeme narazit. Najdeme je především ve starých stavbách. Typické jsou například pro hrady. Zde to mělo svůj důvod: stejně jako dnes, i dříve byla většina lidí praváci. Úzké točité schody pak zajišťovaly, že obránci mohli svou zbraň držet právě v pravé ruce, kdežto útočníci v levé. Jakou to pro obránce představovalo výhodu, není asi třeba dodávat.

schodiste4

Dnes samozřejmě tento důvod pominul. I tak se však občas používají. Jde především o vysoké, úzké stavby, jako jsou například rozhledny. Zde je důvodem především úspora prostoru. Přeci jen, zabírají podstatně méně místa, než klasický typ schodiště. Navíc také vypadají poměrně dobře v domech, které jsou stavěny právě ve starém stylu.

I když se nám však mohou líbit, je mnohdy lepší spokojit se s klasickým typem schodů. Je totiž podstatně bezpečnější a pohodlnější. A to je to hlavní, o co by nám zde mělo jít.