Schodiště nejsou jen schody

Schodiště nejsou jen schody

Schodiště mohou být točitá nebo rovná. Provedení musí odpovídat také normám a předpisům, podle nichž musí být dobře osvětleno umělým i přirozeným světlem. Stupně musí být stabilní a použité materiály by měly být dobře omyvatelné či udržovatelné.
Myslete na to, že by mělo odpovídat charakteru interiéru. Na chatu se hodí něco jiného než do supermoderně pojatého domova. Je potřeba také myslet na fyzické schopnosti uživatelů domu. Pokud jsou uživateli děti, staří lidé nebo imobilní osoby, můžeme jim ušetřit mnoho každodenních starostí a stresů vhodně zvolenou výškou a délkou stupňů, šířkou, vhodným madlem, průhledem pod sebe apod.
točité schodiště

Jaké vybrat zábradlí

Zábradlí je nedílnou součástí. Jeho úkolem je zajistit bezpečnost a být oporou při chůzi. Vhodná výška je alespoň 90cm, vhodnější je však zábrana 110cm vysoká. Výplň je třeba zvolit tak, aby mezerami nepropadlo ani dítě ani zvířecí miláčci. Zvolit můžete řešení plné nebo výplňové. Plné zábradlí tvoří celistvá stěna ze zvoleného materiálu.
Materiály vhodné pro plné zábradlí
–          Dřevo
–          Zdivo
–          Sádrokarton
–          Tvrzené nerozbitné sklo
Materiály pro výplňové zábradlí jsou různé sloupky a podobné prvky, které mohou být z různých materiálů.
Materiály vhodné pro sloupky
–          Dřevo
–          Kov
–          Kámen
–          Tvarované plechové profily
–          Dráty
–          Lanka
–          Kombinace kamene, dřeva, keramiky
černé zábradlí

Madlo je důležité

Důležitou součástí zábradlí je madlo, které je v přímém kontaktu s člověkem. Tvar madla by měl ideálně odpovídat lidské ruce, aby se dobře drželo a působilo příznivě a spolehlivě. Jeho tvar kopíruje oblé tvary, hranaté působí nepříjemně a bolestně. Důležitý je i jeho průměr. Úzké nebo malé madlo vzbuzuje pocit nejistoty, příliš velké a masivní zase může způsobit smeknutí a ztrátu opory. Ideální průměr je asi 6 – 8cm.
Pokud se nemůžete rozhodnout, hledejte inspiraci. Můžete oslovit několik firem, které se zabývají montáží a výrobou a prohlédněte si jejich prospekty a realizace. Najděte a ukládejte si obrázky schodišť, která se Vám líbí. Postupně si představu ujasňujte. Záleží jen na Vašem vkusu, proporcích a možnostech Vašeho prostoru.